Kurkuma - przyprawa i lekarstwo

Kurkuma - przyprawa i lekarstwo

Właściwości prozdrowotne kurkumy

Autor wielu mądrych powiedzonek Rzymianin Cyceron twierdził, że najlepszą przyprawą jest głód. Jako mieszkaniec starożytnego imperium zapewne wiedział sporo o ekstremalnych głodówkach. My jednak w poniższym tekście skupimy się na przyprawach. Otóż większość przypraw ma istotne walory smakowe, ale niektóre są czymś więcej. Przykładowo kurkuma, jeden z podstawowych składników indyjskich mieszanek ziołowych,nie tylko nadaje niepowtarzalny kolor i smak potrawom, ale także działa przeciwzapalnie, przeciwwirusowo, przeciw-bakteryjnie, oczyszczająco i antynowotworowo. 

Najistotniejszym składnikiem kurkumy jest kurkumina

Jest to substancja wykazująca silne działanie żółciopędne i rozkurczowe. Ponadto kurkumina pomaga w detoksykacji wątroby, działa silnie antyoksydacyjnie, regeneruje komórki mózgu i poprawia funkcje poznawcze,zmniejsza ryzyko chorób serca oraz depresji.

Trzeba przyznać, że kurkuma ma sporo zalet, a przy tym jest jedną z tańszych przypraw w miejscach swojego naturalnego występowania. Właściwe jest tak tania, że mieszkańcy subkontynentu indyjskiego używali jej także jako żółtego barwnika do odzieży. 

Kurkuma to proszek otrzymywany ze zmielonej bulwy ostrzyżu długiego. W stanie dzikim ta roślina z rodziny imbirowatych rośnie w Indiach, ale jest uprawiana w wielu krajach o klimacie tropikalnym. Kupując przyprawę warto zwrócić uwagę na kraj pochodzenia i wystrzegać się produktów z Chin. Większość terenów rolniczych w Państwie Środka zanieczyszczona jest bowiem związkami metali ciężkich.  

Przeciwnowotworowe właściwości kurkumy

Prestiżowe placówki naukowe od lat publikują wyniki badań, z których wynika, że kurkuma ma silne działanie antyrakowe. Kurkumina w niej zawarta jest w stanie wykrywać i zwalczać komórki nowotworowe w organizmie, nie atakując przy tym zdrowych tkanek. Co ważne - kurkumy prawie nie da się przedawkować i jej spożywanie nie wywołuje szkodliwych skutków ubocznych.

Przeciwzapalne działanie kurkumy

Kolejne badania dowodzą, że kurkuma jest w stanie skutecznie zwalczać stany zapalne w organizmie. Siłę działania porównuje się do takich leków jak np. Hydrokortyzon, przy czym kurkuma jako substancja pochodzenia naturalnego może być bezpiecznie stosowana podczas leczenia długotrwałych stanów zapalnych. 

Jak zwiększyć skuteczność kurkumy?

Kurkumina jest słabo przyswajalna przez organizm, ale w prosty sposób można temu zaradzić. Należy jedynie stworzyć mieszankę przyprawową z dodatkiem pieprzu czarnego, który znacznie poprawia wchłanianie kurkuminy w jelitach i wątrobie. Równie skuteczne będzie spożywanie kurkumy z dobrej jakości tłuszczami np. z olejem kokosowym, lub oliwą z oliwek. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Radosław Siałkowski

Artykuł pisany pod okiem

Radosław Siałkowski - Specjalista ds. żywienia

Źródła naukowe: Podstawy żywienia i dietoterapia – Nancy J. Peckenpaugh

Informacje tutaj zawarte mają charakter jedynie informacyjny oraz nie są poradą lekarską. Zastosowanie się do nich powinno być skonsultowane na indywidualnej wizycie ze specjalistą.
Spodobał Ci się nasz artykuł? Polub nasz fanpage!
Polecane artykuły
Naturalne probiotyki -jedzenie może być lekiem
Korzyści ze spożywania probiotyków
Fakty i mity o detoksie
Mit czy fakt- cała prawda o detoksie
Dieta w chorobie Hashimoto
Co można jeść, a czego należy unikać

Zdrowie

To warto wiedzieć

Aktualności

Co u nas słychać

Przepisy

Smacznie i zdrowo

Metamorfozy

Wasze sukcesy

Sport

Porady i relacje