W jakich produktach odnajdziesz witaminy rozpuszczalne w tłuszczach?
Proste i przydatne zestawienie
Wśród najróżniejszych witamin możemy odnaleźć te, które są rozpuszczalne w wodzie jak w tłuszczach. Co to oznacza ? Przeczytaj dalej, a znajdziesz wszystkie odpowiedzi.
Co to oznacza, że witaminy są rozpuszczalne w tłuszczach?
Jest to niezwykle proste. Takie witaminy najlepiej wchłaniają się w obecności tłuszczu. Dzięki temu mamy większą szansę, że dostaną się one do naszego krwiobiegu. W następnej kolejności zostaną wykorzystane tam, gdzie organizm tego potrzebuje.
Które witaminy rozpuszczają się w tłuszczach?
Są to cztery witaminy, które połączone w całość bardzo łatwo zapamiętać. Nazywają się kolejno A, D, E, K. Prawda, że ADEK brzmi prosto i mało skomplikowanie?
W jakich produktach znajdziemy ADEK?
To zacznijmy kolejno od witaminy A. Jej źródła są niezwykle szerokie. Będą to :marchewka, brokuł, szpinak, dynia, cukinia, pietruszka, mango, jarmuż, papryka. Ogólnie mówiąc, jest to cała gama różnorodnych warzyw i owoców. Zdecydowanie łatwo wzbogacić tymi produktami w okresie letnim. Jednak warto pamiętać, że w okresie zimowym równie dobrze sprawdzają się mrożonki. Natomiast takie produkty jak dynia czy papryka, najlepsze są jesienią.
Witamina D znajduje głównie w rybach, produktach mlecznych, wątrobie czy serach dojrzewających, jajach. Jeśli nie lubisz ryb, możesz dostarczać sobie witaminę D wraz z tranem.
Witamina E powinna kojarzyć się nam głównie z olejami roślinnymi. To właśnie tam jest jej najwięcej. Dodatkowo znajdziesz ją w różnego rodzaju pestkach, nasionach, orzechach czy migdałach.
Witamina K. W porównaniu z poprzednimi witaminami o niej mówi się stosunkowo mało. Głównie wiążą się z nią tematy związane z ciążą czy zaburzeniami krzepnięcia. Gdzie znajduje się w takim razie ta witaminka? Będą to zielone warzywa takie jak: szpinak, jarmuż, brokuł, brukselka, szparagi czy sałata. Ponadto, aby ją dostarczyć, musisz spożywać jaja, awokado, sery, truskawki czy wątróbkę.
Zapotrzebowanie na witaminy A, E, K pokryjemy bez problemu. Niedobory tych składników nie występują często. Inna sprawa ma się z witaminą D. W tym wypadku zalecana jest suplementacja, a zwłaszcza w okresie jesienno - zimowym. Dodatkowo poleca się zwiększenie jej spożycia, w przypadku niektórych jednostek chorobowych.
Dzięki takiemu krótkiemu zestawieniu będzie Ci o wiele łatwiej uzupełnić dietę właśnie w te składniki.
Staraj się, aby Twoje odżywianie było jak najbardziej wartościowe. Nie liczą się jedynie kilokalorie. Składniki mineralne i witaminy również odgrywają ważną rolę!
Radosław SiałkowskiSpecjalista ds. żywienia
Źródła naukowe: Podstawy żywienia i dietoterapia – Nancy J. Peckenpaugh