Wpływ karmienia piersią na alergie u dziecka

Karmienie piersią a alergie

Dowiedz się co zrobić gdy u dziecka karmionego piersią wystąpi alergia pokarmowa.

Karmienie piersią zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób atopowych, takich jak atopowe zapalenie skóry, alergie pokarmowe u dziecka czy alergiczne choroby układu oddechowego. Wynika to z faktu, że mleko kobiece jest hipoalergiczne. Oznacza to, że białka pokarmu kobiecego nie wykazują właściwości uczulających i odznacza się ono właściwościami swoistymi. Dodatkowo jest dostosowane do możliwości trawiennych przewodu pokarmowego niemowlęcia oraz wchłaniania. Mleko kobiece zawiera wiele substancji o dużej wartości biologicznej. Należą do nich enzymy, przeciwciała czy hormony. Wspomagają one funkcje ochronne i metaboliczne niedojrzałego organizmu dziecka. 

Co zrobić, gdy u dziecka karmionego piersią pojawi się alergia pokarmowa

Po rozpoznaniu alergii pokarmowej u niemowlęcia, które karmione jest piersią, wskazane jest wprowadzenie diety eliminacyjnej u jego matki. Dieta kobiety powinna być zbilansowana, ale zawierać wyłącznie takie produkty, które są najlepiej tolerowane przez nią i jej dziecko. 

Istnieją tak zwane grupy ryzyka, czyli takie kobiety i niemowlęta, które są obciążone wywiadem alergicznym. Wówczas zaleca się podczas całego okresu karmienia piersią wprowadzenie u matki diety, podczas której unikać będzie spożycia produktów alergizujących, czyli tych, które najczęściej wywołują alergie u dzieci. Należą do nich białka mleka krowiego i jaja kurzego. Uczulenie na inne alergeny pokarmowe występuje dużo rzadziej. Aby jemu zapobiegać, poleca się wprowadzać nowe produkty osobno i kolejno, tak aby obserwować reakcję dziecka. 

Do produktów silnie alergizujących należą:

  • Mleko zwierzęce (przede wszystkim krowie)
  • Jaja kurze
  • Produkty zbożowe z pszenicy
  • Czekolada i kakao
  • Ryby
  • Owoce cytrusowe
  • Orzechy; ziemne i laskowe

W naszym wcześniejszym artykule znajdziesz więcej informacji o diecie mamy karmiącej piersią.

Istnieją produkty, które nie uczulają. Jednak wszystkie zalecenia dietetyczne mają jedynie charakter ogólny. Każda mama powinna indywidualnie dobrać zestaw produktów, które będą najlepiej tolerowane przez nią i jej niemowlę. Do produktów hipoalergicznych zalicza się:

  • Mięso z kurczaka, indyka, królika
  • Produkty zbożowe: ryż (kleik ryżowy), mąka i kasza kukurydziana, kasza jaglana, mąka i skrobia ziemniaczana
  • Owoce: jabłka, gruszki, maliny, porzeczki, morele, borówki, brzoskwinie, wiśnie, śliwki
  • Warzywa: marchew, dynia, brokuły, buraki, ziemniaki  

Objawy występowania alergii zmieniają się wraz z wiekiem. W okresie wczesno-niemowlęcym najczęściej dotyczą przewodu pokarmowego. Mogą również dotyczyć skóry i układu oddechowego.

Pamiętaj - najnowsze badania wskazują, że alergia pokarmowa dotyka jedynie 0,5 - 1,7 % niemowląt karmionych piersią oraz od 1,9 - 4,4% dzieci, które karmione są sztucznie. 

Radosław Siałkowski

Artykuł pisany pod okiem

Radosław Siałkowski - Specjalista ds. żywienia

Źródła naukowe: Podstawy żywienia i dietoterapia – Nancy J. Peckenpaugh

Informacje tutaj zawarte mają charakter jedynie informacyjny oraz nie są poradą lekarską. Zastosowanie się do nich powinno być skonsultowane na indywidualnej wizycie ze specjalistą.
Spodobał Ci się nasz artykuł? Polub nasz fanpage!
Polecane artykuły
Naturalne probiotyki -jedzenie może być lekiem
Korzyści ze spożywania probiotyków
Fakty i mity o detoksie
Mit czy fakt- cała prawda o detoksie
Dieta w chorobie Hashimoto
Co można jeść, a czego należy unikać

Zdrowie

To warto wiedzieć

Aktualności

Co u nas słychać

Przepisy

Smacznie i zdrowo

Metamorfozy

Wasze sukcesy

Sport

Porady i relacje