Karmienie piersią zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób atopowych, takich jak atopowe zapalenie skóry, alergie pokarmowe u dziecka czy alergiczne choroby układu oddechowego. Wynika to z faktu, że mleko kobiece jest hipoalergiczne. Oznacza to, że białka pokarmu kobiecego nie wykazują właściwości uczulających i odznacza się ono właściwościami swoistymi. Dodatkowo jest dostosowane do możliwości trawiennych przewodu pokarmowego niemowlęcia oraz wchłaniania. Mleko kobiece zawiera wiele substancji o dużej wartości biologicznej. Należą do nich enzymy, przeciwciała czy hormony. Wspomagają one funkcje ochronne i metaboliczne niedojrzałego organizmu dziecka.
Co zrobić, gdy u dziecka karmionego piersią pojawi się alergia pokarmowa
Po rozpoznaniu alergii pokarmowej u niemowlęcia, które karmione jest piersią, wskazane jest wprowadzenie diety eliminacyjnej u jego matki. Dieta kobiety powinna być zbilansowana, ale zawierać wyłącznie takie produkty, które są najlepiej tolerowane przez nią i jej dziecko.
Istnieją tak zwane grupy ryzyka, czyli takie kobiety i niemowlęta, które są obciążone wywiadem alergicznym. Wówczas zaleca się podczas całego okresu karmienia piersią wprowadzenie u matki diety, podczas której unikać będzie spożycia produktów alergizujących, czyli tych, które najczęściej wywołują alergie u dzieci. Należą do nich białka mleka krowiego i jaja kurzego. Uczulenie na inne alergeny pokarmowe występuje dużo rzadziej. Aby jemu zapobiegać, poleca się wprowadzać nowe produkty osobno i kolejno, tak aby obserwować reakcję dziecka.
Do produktów silnie alergizujących należą:
- Mleko zwierzęce (przede wszystkim krowie)
- Jaja kurze
- Produkty zbożowe z pszenicy
- Czekolada i kakao
- Ryby
- Owoce cytrusowe
- Orzechy; ziemne i laskowe
W naszym wcześniejszym artykule znajdziesz więcej informacji o diecie mamy karmiącej piersią.
Istnieją produkty, które nie uczulają. Jednak wszystkie zalecenia dietetyczne mają jedynie charakter ogólny. Każda mama powinna indywidualnie dobrać zestaw produktów, które będą najlepiej tolerowane przez nią i jej niemowlę. Do produktów hipoalergicznych zalicza się:
- Mięso z kurczaka, indyka, królika
- Produkty zbożowe: ryż (kleik ryżowy), mąka i kasza kukurydziana, kasza jaglana, mąka i skrobia ziemniaczana
- Owoce: jabłka, gruszki, maliny, porzeczki, morele, borówki, brzoskwinie, wiśnie, śliwki
- Warzywa: marchew, dynia, brokuły, buraki, ziemniaki
Objawy występowania alergii zmieniają się wraz z wiekiem. W okresie wczesno-niemowlęcym najczęściej dotyczą przewodu pokarmowego. Mogą również dotyczyć skóry i układu oddechowego.
Pamiętaj - najnowsze badania wskazują, że alergia pokarmowa dotyka jedynie 0,5 - 1,7 % niemowląt karmionych piersią oraz od 1,9 - 4,4% dzieci, które karmione są sztucznie.