Rynek spożywczy wypełnia się coraz większą gamą produktów, którymi można zastąpić mleko i jego przetwory. Jest to odpowiedź producentów na potrzeby klienta. Spora część konsumentów rezygnuje z przetworów mlecznych. Powodów rezygnacji jest wiele, m.in. nietolerancje pokarmowe, alergie, weganizm, światopogląd, moda. Okazuje się, że osoby chcące czy muszące zrezygnować z mleka i jego przetworów nie muszą prowadzić ubogiej i restrykcyjnej diety. Obecnie mamy ogromny wybór produktów zastępujących tradycyjne produkty. Można kupić mleko, sery, jogurty niewytworzone z mleka krowiego. Rezygnacja z mleka i jego przetworów nie oznacza, że organizm zacznie odczuwać niedobory wapnia. Wapń można odnaleźć w wielu produktach, wcale nie musi on pochodzić z nabiału. Dobrym źródłem są: chia, sezam, mak, figi suszone, sardynki, słonecznik, amarantus, zielone warzywa, orzechy i rośliny strączkowe. Mleka roślinne często są również wzbogacone o wapń.
Czy zastąpić tradycyjne mleko krowie ?
Istnieje szeroka linia produktów, którymi mogą zastąpić tradycyjne mleko. Napoje migdałowe, ryżowe, sojowe, kokosowe. Można wybrać napój dodatkowo wzbogacony o wapń. Napoje roślinne mają dodatkową zaletę, można je łatwo zrobić w domu. Oczywiście są łatwo dostępne w sklepach, jednakże kupując napoje roślinne, warto zwrócić uwagę na skład. Niektóre produkty zawierają bardzo duże ilości cukru oraz chemiczne dodatki.
Czym zastąpić jogurt i kefir?
Jogurty i kefiry na bazie mleka kokosowego czy sojowego można znaleźć w sklepach ze zdrową żywnością. Coraz więcej marketów również wprowadza te produkty do swojego asortymentu. Zarówno jogurt, jak i kefir można wykonać samodzielnie w domu. Wystarczy zakupić specjalne bakterie fermentujące, dostępne w sklepach specjalistycznych.
Czym zastąpić śmietanę?
Można ją zakupić w sklepach ze zdrową żywnością. Śmietanę można z powodzeniem zastąpić gęstym mlekiem kokosowym, np. z puszki.
Czym zastąpić ser żółty?
Mniej popularny i mniej dostępny produkt, jednakże można go znaleźć w dobrze zaopatrzonych sklepach ze zdrową żywnością czy na stronach z produktami wegańskimi. Można zastąpić np: hummusem, awokado, masłem orzechowym i różnymi pastami kanapkowymi: Przepis na : Pastę z awokado
Czym zastąpić masło?
Można je zastąpić margarynami roślinnymi dobrej jakości, bądź olejami roślinnymi.
Jak widać, wybór produktów zastępujących mleko i jego przetwory jest spory. Osoby zmuszone zrezygnować z mleka i jego przetworów nie muszą się obawiać, że ich dieta będzie uboga i jałowa.
Mleko w diecie niemowlęcia
Często na alergię na białka mleka krowiego czy nietolerancję laktozy cierpią dzieci. Mleko u niemowląt jest podstawą żywienia. Co robić w przypadku alergii u maluszków? Jeżeli kobieta karmi piersią, może prowadzić dietę eliminacyjną - ograniczyć mleko i przetwory mleczne w swojej diecie. Jeżeli dieta eliminacyjna nie pomaga bądź mama nie może/nie chce karmić piersią, można sięgnąć po preparat mlekozastępczy. Bardzo ważne jest, by decyzję o wprowadzeniu takiego preparatu podjął lekarz. Gdy dziecko podrośnie, warto przeprowadzić badania, by sprawdzić, które produkty uczulają dziecko.