Czym zastąpić nabiał w diecie?

Czym zastąpić nabiał w diecie?

Dieta bez mleka krowiego

Rynek spożywczy wypełnia się coraz większą gamą produktów, którymi można zastąpić mleko i jego przetwory. Jest to odpowiedź producentów na potrzeby klienta. Spora część konsumentów rezygnuje z przetworów mlecznych. Powodów rezygnacji jest wiele, m.in. nietolerancje pokarmowe, alergie, weganizm, światopogląd, moda. Okazuje się, że osoby chcące czy muszące zrezygnować z mleka i jego przetworów nie muszą prowadzić ubogiej i restrykcyjnej diety. Obecnie mamy ogromny wybór produktów zastępujących tradycyjne produkty. Można kupić mleko, sery, jogurty niewytworzone z mleka krowiego. Rezygnacja z mleka i jego przetworów nie oznacza, że organizm zacznie odczuwać niedobory wapnia. Wapń można odnaleźć w wielu produktach, wcale nie musi on pochodzić z nabiału. Dobrym źródłem są: chia, sezam, mak, figi suszone, sardynki, słonecznik, amarantus, zielone warzywa, orzechy i rośliny strączkowe. Mleka roślinne często są również wzbogacone o wapń.

Czy zastąpić tradycyjne mleko krowie ?

Istnieje szeroka linia produktów, którymi mogą zastąpić tradycyjne mleko. Napoje migdałowe, ryżowe, sojowe, kokosowe. Można wybrać napój dodatkowo wzbogacony o wapń. Napoje roślinne mają dodatkową zaletę, można je łatwo zrobić w domu. Oczywiście są łatwo dostępne w sklepach, jednakże kupując napoje roślinne, warto zwrócić uwagę na skład. Niektóre produkty zawierają bardzo duże ilości cukru oraz chemiczne dodatki.

Czym zastąpić jogurt i kefir?

Jogurty i kefiry na bazie mleka kokosowego czy sojowego można znaleźć w sklepach ze zdrową żywnością. Coraz więcej marketów również wprowadza te produkty do swojego asortymentu. Zarówno jogurt, jak i kefir można wykonać samodzielnie w domu. Wystarczy zakupić specjalne bakterie fermentujące, dostępne w sklepach specjalistycznych.

Czym zastąpić śmietanę?

Można ją zakupić w sklepach ze zdrową żywnością. Śmietanę można z powodzeniem zastąpić gęstym mlekiem kokosowym, np. z puszki.

Czym zastąpić ser żółty?

Mniej popularny i mniej dostępny produkt, jednakże można go znaleźć w dobrze zaopatrzonych sklepach ze zdrową żywnością czy na stronach z produktami wegańskimi. Można zastąpić np: hummusem, awokado, masłem orzechowym  i różnymi  pastami kanapkowymi: Przepis na : Pastę z awokado

Czym zastąpić masło?

Można je zastąpić margarynami roślinnymi dobrej jakości, bądź olejami roślinnymi.
Jak widać, wybór produktów zastępujących mleko i jego przetwory jest spory. Osoby zmuszone zrezygnować z mleka i jego przetworów nie muszą się obawiać, że ich dieta będzie uboga i jałowa.

Mleko w diecie niemowlęcia

Często na alergię na białka mleka krowiego czy nietolerancję laktozy cierpią dzieci. Mleko u niemowląt jest podstawą żywienia. Co robić w przypadku alergii u maluszków? Jeżeli kobieta karmi piersią, może prowadzić dietę eliminacyjną - ograniczyć mleko i przetwory mleczne w swojej diecie. Jeżeli dieta eliminacyjna nie pomaga bądź mama nie może/nie chce karmić piersią, można sięgnąć po preparat mlekozastępczy. Bardzo ważne jest, by decyzję o wprowadzeniu takiego preparatu podjął lekarz. Gdy dziecko podrośnie, warto przeprowadzić badania, by sprawdzić, które produkty uczulają dziecko.

 

Radosław Siałkowski

Artykuł pisany pod okiem

Radosław Siałkowski - Specjalista ds. żywienia

Źródła naukowe: Podstawy żywienia i dietoterapia – Nancy J. Peckenpaugh

Informacje tutaj zawarte mają charakter jedynie informacyjny oraz nie są poradą lekarską. Zastosowanie się do nich powinno być skonsultowane na indywidualnej wizycie ze specjalistą.
Spodobał Ci się nasz artykuł? Polub nasz fanpage!
Polecane artykuły
Naturalne probiotyki -jedzenie może być lekiem
Korzyści ze spożywania probiotyków
Fakty i mity o detoksie
Mit czy fakt- cała prawda o detoksie
Dieta w chorobie Hashimoto
Co można jeść, a czego należy unikać

Zdrowie

To warto wiedzieć

Aktualności

Co u nas słychać

Przepisy

Smacznie i zdrowo

Metamorfozy

Wasze sukcesy

Sport

Porady i relacje