Proste sposoby na wydłużenie życia i poprawę jego jakości
Zachować siłę i witalność do późnego okresu starości? To marzenie wielu osób. Jak to osiągnąć?
Nie ma w tym wypadku prostej odpowiedzi. Część tego zjawiska związana jest bezsprzecznie z genami. Ale należy jednak pamiętać, że wiele zależy od nas samych. To jak żyjemy, jak szanujemy nasze ciało i nasz organizm zdecydowanie przyczynia się do długości i jakości naszego życia.
Poniżej pokażemy Ci na co powinieneś zwracać baczną uwagę, aby Twój organizm zachował siłę i witalność na dłuuugie lata.
Po pierwsze - Odpowiednia aktywność fizyczna
Nie musisz
katować się na siłowni czy biegać maratony. Dostosuj taką
aktywność fizyczną, która będzie Ci sprawiała przyjemność i
odprężenie. Warto, aby treningi pojawiały się minimum 3 razy w
tygodniu po około 1 godzinie lub codziennie do pół godziny.
Aktywność fizyczna przyczynia się do poprawy wydolności całego
organizmu, w tym serca i mięśni. Regularne ćwiczenia pozwolą na
sprawne działanie układu pokarmowego i będą zapobiegać
zaparciom.
Po drugie - Odpowiednia dieta
Nie musi to być dieta z pierwszych okładek gazet ? Dieta Cud. Niech to będzie zbilansowana dieta, z wykorzystaniem wielu produktów. Takie odżywianie zapewni dostarczenie kompletu składników odżywczych, które są niezbędne w regeneracji i działaniu organizmu.
Pomocna może okazać się tutaj piramida żywienia, która w prosty i przejrzysty sposób pokazuje co powinno znaleźć się w codziennym żywieniu.Już w samej jej podstawie znajdują się warzywa i owoce, które są receptą na młodość, ze względu na wysoką zawartość antyoksydantów. A warto pamiętać, że to one stanowią ważny element w walce o dłuższe życie (więcej o antyoksydantach tutaj: https://przyjazny-dietetyk.pl/antyoksydanty-a-starzenie).
Jeśli cierpisz na jakąś chorobę, dieta musi być dostosowana pod aktualne potrzeby i możliwości organizmu. Nie możesz dopuścić do tego, aby go nadmiernie obciążać.
Po trzecie - Ograniczenie używek
Pod pojęciem używki nie kryją się jedynie papierosy, alkohol, ale również będzie to wszechobecny cukier, syrop glukozowo-fruktozowy czy kawa.
Nadmierna ilość wyżej wymienionych produktów w naszym codziennym życiu będzie miała bardzo negatywny oddźwięk.
Palenie papierosów, spowoduje zmniejszenie atrakcyjności cery, zębów, przyczyni się do zaburzeń naszego zdrowia w postaci schorzeń układu oddechowego, co w konsekwencji może prowadzić nawet do zmian nowotworowych.
Alkohol przyczyni się do zwiększonego ryzyka wystąpienia schorzeń wątroby, a nawet raka żołądka. Głównie mamy tutaj na myśli, długie nałogowe picie.
Lampka wina od czasu do czasu może spotkać się nawet z pozytywnymi opiniami. Wino, zwłaszcza czerwone w swoim składzie zawiera resweratrol ? silny antyoksydant, przyczyniający się do łagodzenia działania wolnych rodników tlenowych.
Cukier i syrop glukozowo- fruktozowy, możemy przyporządkować do jednej kategorii. Jego nadmierne spożycie może przyczynić się do zmian cukrzycowych, stłuszczenia wątroby, jak również otyłości, przez co nasza jakość życia znacznie podupadnie.
Po czwarte - badania profilaktyczne
To również jest bardzo ważny czynnik. Warto o to zadbać i wykonywać podstawowe badania przynajmniej raz do roku.
Przykładowe badania do wykonywania regularnie co roku:
- morfologia krwi z rozmazem
- lipodogram
- poziom hormonów tarczycy
- badanie moczu
- czy USG.
Pamiętaj o profilaktycznych badaniach, które są dedykowane w pewnych latach życia, jak np. cytologia, kolonoskopia czy mammografia.
Niech przyświeca Ci myśl lepiej zapobiegać niż leczyć!
Po piąte - zadbaj o odpowiednie rytmy dobowe
Ten punkt odnosi się głównie do snu jak i jego jakości. W dobie telefonów, telewizorów i komputerów jesteśmy narażeni, na błyskające nam po oczach niebieskie światła, które oszukują nasz mózg. Kiedy przed snem świecisz sobie telefonem przed oczami, mózg odczytuje to jako sygnał do działania i w ten sposób zaburzasz w swoim organizmie produkcję hormonów odpowiedzialnych za sen i zasypianie.
Dlatego też nie tylko ważna jest odpowiednia pora snu i jego długość, ale również higiena snu. Należy do niej głównie, odpowiednie wyciszenie, nie słuchanie głośniej muzyki, oglądanie telewizji czy sprawdzanie telefonu jeszcze na chwilę przed zaśnięciem.
Odpowiednia ilość snu to w granicach 7 ? 8 h.
Pamiętaj, że intensywny wysiłek przed zaśnięciem jak również ciężkostrawna kolacja, również nie będą dobrym rozwiązaniem. Organizm zamiast regenerować się, swoją uwagę zwróci na trawienie tego co zjedliśmy tuż przed położeniem się.
Po szóste - naucz się relaksować
Stres, a zwłaszcza ten przewlekły znacznie wyniszcza organizm.
- postaraj się zapanować nad swoim oddechem i w sytuacjach stresowych uspokoić się właśnie w ten sposób
- bądź asertywny, szanuj swój czas i planuj dzień w miarę możliwości
- znajdź swoje hobby, będzie to Twoje odetchnienie i odprężenie od codziennych trudności
- otaczaj się przyjaznymi ludźmi, pozbądź się toksycznych relacji ? kumulowanie wokół siebie negatywnych osób, będzie generować złe emocje, urwanie relacji z takimi ludźmi z pewnością będzie ukojeniem dla duszy.
Powyższe 6 punktów to tylko drogowskaz, wskazówki co robić, aby poprawić swoją jakość życia. Staraj przeżyć się swoje życie w jak najlepszy sposób, pochłaniając się tym co lubisz i spędzając je w otoczeniu ludzi, których kochasz i darzysz zaufaniem. Dbaj o swoje ciało zarówno od strony fizycznej jak i psychicznej, bo tylko tak możesz osiągnąć pełnię szczęścia i lepsze życie.